Här kan du se våra mest populära bomullsetiketter. Bomullsetiketterna har en lätt textur, som gör det lätt att fästa dom även på stickade kläder eller tunga tyger. Och du kan såklart fästa dina bomullsetiketter var du vill.
Beställ dina bomullsetiketter online eller kontakta oss
Här på sidan kan du designa dina egna bomullsetiketter med tryck i två olika färger med svart tryck. Etiketter som du beställer här på sidan är 40x20 mm med extra 7 mm ändböjning i bägge sidor. Vill du ha dina bomullsetiketter i en annan storlek eller tryckta med din logotyp, kan du kontakta oss eller använda vår
etikett-designer.
Vi tillverkar dina bomullsetiketter från början till slut med ditt tryck. Välj en logo, ett monogram, en slogan eller ett uttryck, som t.ex. "Gjord med kärlek" eller "Handgjord". Bomullsetiketterna kan förses med mittveck eller ändveck enligt dina önskningar. De kan även vara rektangulära eller fyrkantiga.
Bomullsetiketternas kvalitet är lite grövre än våra vävda etiketter i polyester.
Här kan du även se våra
ekologiska bomullsetiketter.
Välj etiketter som passar ditt varumärke!
Bomullsetiketter är ett perfekt alternativ för den som inte vill använda traditionella polyesteretiketter. Du kanske föredrar bomull eller bara gillar bomullsetiketterna ser ut?
Välj bomullsetiketter för en mer rustik look. Etiketterna ser ännu bättre ut på stickade produkter eller lite tyngre material. Oavsett vad du fäster dem på kommer slutresultatet att bli riktigt bra. Bomullsetiketterna är trycka och inte vävda. Du ska alltså inte välja den här typen av etikett om du vill ha många färger.
Bomullsetikett med din logotyp
Om du helst vill ha bomullsetiketter i en annan färg (än de två färgerna som visas här på sidan), kan du få det genom att trycka hela ytan på etiketten med den önskade färgen. Vi kan även göra bomullsetiketter med din logotyp eller i en annan storlek.
Bomullsetiketter i flera färger
Om du vill veta mer om bomullsetiketter i andra färger och/eller med din logotyp ska du kontakta våra kundtjänst på telefon: 040-606 06 51, mejl:
info@ikastetikett.se eller skicka oss en förfrågan i det grå fältet här.
Bomullsetiketter med strykbaksida
Vi erbjuder etiketter i en kombination av polyester och bomull med strykbaksida. Denna typ av etikett har samma lite råa uttryck som våra bomullsetiketter, men i en mycket fin kvalitet.
Utforska hela vårt utbud av
labels här.
Fakta
- Vi kan trycka med alla Pantone C-färger.
- Logo och text tryckt med fina detaljer.
- Veck på mitten och ändveck.
- Utsnitt (ingen laserskärning).
- Rustik och klassisk bomullslook.